+48 91 43 48 106

6 listopada odwiedziliśmy z warsztatami Miejski Ośrodek Kultury w Gryficach, gdzie zostaliśmy bardzo miło przywitani. Spotkanie z dziećmi odbyło się w sali widowiskowej. Uczestnicy zasiedli na widowni, a scena stała się miejscem do prezentacji. Dzieci wykazały się dużą wiedzą o operze, chętnie odpowiadały na pytania i z dużym zaciekawieniem słuchały animatorów. Obejrzały filmiki z kulis teatru oraz przygotowań do spektaklu - charakteryzacji postaci i montażu scenografii. Obejrzały także kostiumy ze spektakli wyeksponowane na manekinach oraz dowiedziały się, gdzie i jak powstają. Poznały głosy operowe, które próbowały naśladować oraz zapoznały się z teatralnym savoir vivre. Dowiedziały się czym jest orkiestra operowa, gdzie znajdują się muzycy podczas spektaklu oraz jakie instrumenty wchodzą w skład poszczególnych sekcji. Dzięki planszom i folderowi z zadaniami utrwaliły wiedzę na temat zawodów i pojęć związanych z operą. To było bardzo owocne i interesujące spotkanie.

26 października odwiedziliśmy Szkołę w Łubowie k. Bornego Sulinowa. Warsztaty dla uczniów zorganizowała tam Miejska Biblioteka Publiczna w Bornem Sulinowie. Na sali gimnastycznej za pomocą dekoracji i kostiumów stworzyliśmy namiastkę teatru. Spotkaliśmy się z dziećmi z klas I-III, które z zaciekawieniem odkrywały tajemnice opery i poznawały nasz teatr. Uczestniczyły w wirtualnym spacerze, oglądały kostiumy i zdjęcia ze spektakli, słuchały głosów operowych, podziwiały metamorfozę artysty podczas charakteryzacji oraz dowiedziały się jak powstaje scenografia. Poznały także sekcje muzyczne w orkiestrze oraz instrumenty wchodzące w ich skład. Dowiedziały się jakie są grupy artystyczne i jakie zawody wykonuje się w operze. Wspólnie z animatorami odpowiadały na pytania dotyczące właściwego zachowania się w operze. Dzieci spotkały się również z gościem - dyrygentem chóru, który nie tylko opowiedział o swojej pracy, ale również ją pokazał. Uczestnicy zostali podzieleni na sekcje muzyczne, każde dziecko otrzymało instrument i pod dyktando dyrygenta wszyscy wspólnie zagrali utwór poprzedzony kilkoma próbami. To była wspaniała zabawa z muzyką. Na zakończenie uczestnicy otrzymali worki z folderami i długopisami, dzięki czemu mogą sprawdzić i utrwalić zdobytą na warsztatach wiedzę również w domu.

12 października Opera na Zamku rozpoczęła drugą edycję warsztatów wyjazdowych "Bliżej opery" dofinansowanych z funduszy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jako pierwszy odwiedziliśmy Międzynarodowy Dom Kultury w Międzyzdrojach, gdzie spotkaliśmy się z dziećmi z klas III. Dla większości uczestników było to pierwsze zetknięcie z operą. W sali widowiskowej domu kultury zaaranżowaliśmy teatralną przestrzeń. W otoczeniu barwnych kostiumów, rekwizytów i plansz ze zdjęciami ze spektakli, dzieci uczestniczyły w warsztatach o operze. Siedząc na kolorowych poduchach wzięły udział w wirtualnym spacerem po najważniejszych przestrzeniach opery, obejrzały filmik z charakteryzacji postaci i montażu scenografii. Dowiedziały się czym jest orkiestron, jakie instrumenty wchodzą w skład poszczególnych sekcji muzycznych w orkiestrze, kim jest koncertmistrz i co to jest partytura. Wysłuchały nagrania z głosami operowymi oraz dowiedziały się jak należy zachować się w teatrze. Poznały także najważniejsze zawody i pojęcia związane z operą. Zdobytą wiedzę podsumowały wraz z animatorami rozwiązując zadania w specjalnie opracowanym na potrzeby warsztatów folderze. Każdy uczestnik poza folderem otrzymał kolorową przypinkę, długopis i worek z grafiką warsztatów. Ważną częścią zajęć było spotkanie z gościem - artystą muzykiem, pracującym na co dzień w orkiestrze Opery na Zamku, który opowiedział o swoim zawodzie oraz w bardzo ciekawy sposób zademonstrował grę na instrumentach dętych. To była wspaniała przygoda z operą.

blizej opery2

Jeśli nie możecie przyjść do opery, to opera przyjdzie do Was!
Już w październiku startuje druga edycja wyjazdowych warsztatów edukacyjnych „Bliżej opery” To propozycja dla dzieci i młodzieży mieszkających poza Szczecinem, na terenie woj. zachodniopomorskiego.
Celem warsztatów jest zapoznanie uczestników z operą szczecińską  –  jedyną tego typu instytucją kultury w województwie. W otoczeniu manekinów z kostiumami, elementów scenografii i barwnych plansz ze zdjęciami ze spektakli uczestnicy warsztatów przeniosą się do tajemniczego świata opery. Podczas warsztatów dowiedzą się czym jest opera, co można w niej obejrzeć i kto tu pracuje. Odbędą wirtualny spacer po teatrze. Zajrzą do kabiny realizatorów, pracowni krawieckiej i w kulisy. Zasiądą na widowni, wejdą na scenę i do orkiestronu. Dowiedzą się czym są sztankiety, ile waży kurtyna oraz kim jest inspicjent. Zobaczą jak powstaje scenografia i kostiumy do spektakli. Podpatrzą ćwiczących tancerzy, muzyków, śpiewaków i chórzystów. Przejdą się po eleganckim foyer oraz zejdą do podziemi opery, gdzie kryją się zamkowe fundamenty. Odkryją wiele tajemnic i ciekawostek. Będą także świadkami montażu scenografii i charakteryzacji postaci. Usłyszą śpiew operowy oraz poznają rodzaje głosów. Po projekcji spotkają się z zaproszonym gościem – artystą, który opowie o swojej pracy i odpowie na pytania. Wspólnie podsumują zdobytą wiedzę zebraną w kolorowym folderze.

Warsztaty "Bliżej opery" prowadzi wykwalifikowana kadra:
Anna Basek - autorka i prowadząca warsztaty "Tajemniczy świat opery"  oraz "Poczuj Operę" w Operze na Zamku, działająca w stowarzyszeniu "Nie ma bym" przy organizacji warsztatów rozwojowych dla mieszkanek Szczecina. Prowadziła zajęcia dla dzieci z matematyki, fizyki i statystyki.
Marta Peszko - autorka i prowadząca warsztaty "Tajemniczy świat opery"  oraz "Poczuj Operę" w Operze na Zamku, prowadziła m.in. zajęcia plastyczne w świetlicach środowiskowych i zajęcia z historii sztuki w ramach Szczecińskiego Humanistycznego Uniwersytetu Młodych. 
Do zobaczenia!

PLAKAT terminy

proj. A. Pełechaty
--------------------------------------------------------
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury 

MKiDN 01 cmyk Struktura360 KulturaDostepna lifting LOGO kolor